David Rusňák a jeho 5 praktických tipů pro investování v podílových fondech

Trendem roku 2017 bylo investování. S rostoucí životní úrovní i výkonností české ekonomiky se Češi začínají velmi aktivně zajímat o investice. Své finance stále častěji ukládají i jinam než na obyčejné bankovní účty, které v současnosti nenabízejí téměř žádné zhodnocení.

V půlce roku bylo ve fondech nabízených v Česku zainvestováno více než 455 miliard Kč. To je doposud nejvyšší částka v naší novodobé historii. Investuje již každý sedmý Čech. V době profesionálních investičních společností může být investování vhodnou strategií opravdu pro každého.

David Rusňák z úspěšné investiční skupiny DRFG se s námi podělil o 5 tipů, které vám v investování pomohou. S čím počítat, čeho se držet a čeho se vyvarovat?

 

1.      Investujte klidně málo, ale se spolehlivým partnerem

Kolektivní investování dnes vůbec není otázkou velkého vstupního kapitálu. „Začít můžete i se stokorunami měsíčně. Například náš investiční dluhopisový fond DRFG UCITS Bond Fund nabízí možnost jednorázové i pravidelné investice už od 100 Kč,“ ukazuje na vlastním příkladu David Rusňák.

Mnohem důležitější než objem vaší investice je partner, kterého si k investování vyberete. Mezi spolehlivými zprostředkovateli fondů kolektivního investování (ať už jde o dluhopisy, akcie či nemovitosti) u nás patří velké banky i společnosti zaměřené přímo a výhradně na investice. Nikdy si nezapomeňte před investicí zjistit recenze a reference daného subjektu.

 

2.      Kdy do fondu vstoupit?

Pokud máte v plánu investovat dlouhodobě a v malých částkách, je víceméně jedno, kdy do fondu vstoupíte. Naopak u velkých jednorázových vkladů je vhodné počkat na správný čas. V takovém případě fond nakupujte tehdy, když jsou ceny na finančních trzích nízko.

 

3.      Co když se fondu nedaří?

Když se trhům nedaří, první reflex je z fondu se stáhnout a zachránit zbylé peníze. Jenže to znamená ztrátu. Ceny na finančních trzích běžně stoupají, pak zase klesají a zase stoupají. To je naprosto standardní. Důležitý je proto pohled v delším časovém horizontu.

David Rusňák radí situaci na trzích nijak podrobně nesledovat, pokud víte, že se necháte lehce strhnout emocemi. Dodržet investiční horizont je základ, a i pro konzervativnější povahy jsou na trhu dostupné vhodné produkty.

 

4.      Kdy z fondu vystoupit?

Z fondu vystupujte až po dodržení investičního horizontu a pouze tehdy, když jsou ceny na trzích vysoko. Jen to vám zaručí opravdu vysoké zhodnocení vámi investovaných peněz.

 

5.      Nezapomínejte na poplatky

Kolektivní investování ve fondech s sebou vždy přináší poplatky ve prospěch správce fondu. Výše poplatku je určená v procentech z objemu investovaných peněz, běžně se platí při vstupu do fondu a pak ve formě ročního poplatku za správu. Poplatky se mohou u různých správců celkem lišit a určitě není od věci, si je projít a porovnat.

Některé fondy si navíc účtují také výstupní poplatek při výplatě vašich peněz zpět. „Ten však u našich DRFG fondů nenajdete,“ dodává David Rusňák.