Tak moc během řízení potřebujeme napsat SMS zprávu, že si ani neuvědomujeme, že to může být to poslední, co v životě uděláme. A nejde jen o psaní SMS zpráv, nýbrž i o volání a jakoukoliv další manipulaci s telefonem během řízení, kdy jsou v sázce životy. „Děláš to taky!“ Výstražně vztyčuje prst BESIP ve svých kampaních, které jsou zaměřené právě na tuto problematiku. Ale pomůže to?
Pití alkoholu před jízdou odsuzujeme, jak to, že mobil do ruky vezmeme?
Během řízení si zkrátka nemůžeme pomoct a do ruky bereme mobilní telefon stále častěji. Ve finále je už zpravidla jedno, jestli SMS odešleme nebo ne, jestli se dovoláme nebo ne, protože v případě havárie už se odpovědi nedočkáme, na smluvené místo nedorazíme a s těmi, s kterými jsme si během řízení psali se v tom lepším případě setkáme v nemocnici, v tom horším pak na vlastním pohřbu. A nejde jen o životy těch, kteří mobil během jízdy používají, nýbrž o životy ostatních účastníků silniční dopravy, kteří se naplno věnují řízení. Jak vysvětlíte rodičům, že jejich syn zemřel jen proto, že vy jste si zkrátka nemohli pomoct?
Statistiky mluví jasně
Podle studií, které provedla americká univerzita ve Virginii je při používání mobilu během jízdy autonehoda až 23x pravděpodobnější. Také řidič, který se během jízdy věnuje svému mobilu je až 3x nebezpečnější než řidič pod vlivem alkoholu. Zkrátka a dobře řidič, který píše SMS zprávu se chová jako řidič s dvěma panáky tvrdého alkoholu. A nejspíš podle výsledků dalších studií se zařizují i okolní státy. Celých 60% dotazovaných se přiznalo, že během řízení používá mobilní telefon. Pak se nemůžeme divit ani tvrdým sankcím, které v některých státech za tento postih hrozí. Třeba v Irsku při prvním postihu s mobilem v ruce budete chudší o celých 27 000 Kč, při druhém setkání s policisty je pokuta dvojnásobná a když vás s mobilem přistihnou potřetí, můžete jíž až na tři měsíce do vězení. Také v Rakousku se s řidiči nijak nemazlí, při stejném postihu zaplatíte až 72 EUR a to i za to, že jste si chtěli váš telefon v autě „jen“ nabít. V Česku hrozí bloková pokuta jen do tisícovky a stržení dvou bodů.
Opilý řidič, veselý vrah
Zatímco dříve spíše platilo pořekadlo „opilý řidič, veselý vrah“, dnes bychom měli hledat jiné, které se pojí s častým používáním mobilu během řízení. Kvůli mobilu se bourá často a bourá se stále, v roce 2014 bylo způsobeno přes 24 tisíc nehod, v roce 2015 pak o 4 tisíce více, v letošním roce už hranice někdy v květnu přesáhla 13 tisíc nehod, které zavinil mobil za volantem a kde je do konce roku?
A co uděláte příště vy, když vám v autě zazvoní telefon, pípne SMSka?