Král Lear v režii Pavla Kheka

Městské divadlo Mladá Boleslav vstupuje do nové sezóny vrcholnou tragédií Williama Shakespeara. Boleslavské divadlo uvede v pátek 21. října v 19:00 premiéru hry Král Lear v režii Pavla Kheka. Jedná se o vůbec první uvedení této slavné tragédie v boleslavském divadle a v hlavní roli se divákům představí Petr Bucháček. Inscenátoři zvolili překlad Martina Hilského, jenž také přislíbil účast na slavnostní premiéře.

Tragédii Král Lear napsal Shakespeare mezi lety 1605-1606. Je to podobenství o člověku, které se zrodilo z pradávných příběhů o sebepoznání. Shakespeare se inspiroval biblickou knihou Jób, středověkými kronikami vyprávějícími legendy o pokoření pyšného krále, a také anonymní hrou Pravdivý příběh Krále Leira a jeho tří dcer. Král Lear se v různých překladech u nás hraje již od roku 1856, kdy měl premiéru ve Stavovském divadle. Mladoboleslavský soubor naposledy uvedl Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy, a nyní zve diváky na tragédii o cestě za poznáním a vztahy v rodině.

img_9784

Před začátkem zkoušení režisér Pavel Khek prohlásil, že „tragédie Král Lear je pro divadelníky horou, na kterou zatím ještě nikdo nevylezl“. Komplexnost díla s mnoha rovinami klade velké nároky na herce i inscenátory a je pro celé divadlo výzvou. Je to hra, jež začíná jako pohádka, a končí apokalyptickým obrazem světa, který by nás mohl potkat, pokud bychom zahodili lidskost a definitivně by nás ovládla touha po moci.

Kromě Petra Bucháčka se v hlavních rolí divákům představí Radim Madeja jako Šašek, Martin Hrubý, Roman Teprt, Libor Stach a jako host Jiří Š. Hájek. Roli Learových dcer hrají Lucie Matoušková, Hana Marie Maroušková a Sandra Černodrinská. O živý hudební doprovod se postará Václav Kořínek, kterého diváci měli možnost vidět již v inscenaci Faust a Markétka.

překlad: Martin Hilský

scéna: Michal Syrový

kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak,

hudba: Václav Kořínek

souboje: Petr Nůsek

dramaturgie: Lenka Smrčková

režie: Pavel Khek

hrají: Petr BUCHÁČEK, Lucie MATOUŠKOVÁ, Petr PROKEŠ, Hana Marie MAROUŠKOVÁ, Petr MIKESKA, Sandra ČERNODRINSKÁ, Roman TEPRT, Martin HRUBÝ, Libor STACH, Jiří Š. HÁJEK, Radim MADEJA, Ivo THEIMER, Michal KOPČAN a Václav KOŘÍNEK j.

Více informací na www.mdmb.cz