Hokejový klub jako tajná zbraň!

Nenápadný trumf Mladé Boleslavi? Hokejový klub! 

Když se řekne Mladá Boleslav, každému se zajisté vybaví stovky denně nových automobilů Škoda vyjíždějících z městské „továrny“, mladoboleslavský hrad, nebo třeba divadlo. Co je ale v poslední době v tomto městě na skvělé úrovni a mnohým to nedochází? Za nás je to rozhodně hokejový klub!

BK Mladá Boleslav

Ač je to klub hokejový, v názvu má BK, což znamená „bruslařský klub“. Ten je v Česku jeden z nejstarších, založen byl v roce 1908. Nejvyšší soutěž hráli bruslaři již od roku 1936. První sezóna nedopadla úplně nejlépe, ale mladoboleslavští se dokázali zachránit v baráži. Ve válečném období se žádná soutěž nehrála a po konci války hrála Mladá Boleslav střídavě v první a druhé národní lize. Během dlouhého období se klub třikrát snažil v baráži o návrat mezi elitu, jenže neúspěšně. Učinkování v první lize pokračovalo až do roku 1993, kdy Boleslav z první ligy sestoupila. Od té doby ve městě automobilů nevyhlíželi zrovna dobré časy, chvílemi to vypadalo dokonce na úplný zánik klubu. Po roce 2000 se ale opět mohly vyhlížet dobré časy.

Z „barážového“ klubu až na čelo extraligy

Po postupu mladoboleslavských hráčů zpátky do první ligy se z klubu stala akciová společnost BK Mladá Boleslav. Její vedení si vytyčilo jasný cíl – vrátit hokej v Mladé Boleslavi mezi elitu. Podařilo se ve výroční sezoně, kdy klub slavil 100 let od svého založení. Tehdy v roce 2008 bruslaři porazili Ústecké lvy a slavili návrat do extraligy. Dlouho však radost nevydržela. Klub se v extralize prakticky neodlepil ode dna tabulky a každoročně bojoval v baráži. Poprvé Boleslav hájila extraligovou příslušnost právě se Slovanem Ústečtí lvi a po výhře 4:0 na zápasy nebyl jediný pochyb. Následující ročník však bruslaři skončili opět poslední a znovu museli bojovat v baráži. Zase se povedlo, tentokrát si nechal zajít postupové choutky Chomutov. A když Boleslav rok na to opět úspěšně hájila svoji extraligovou účast proti Ústí nad Labem, mezi veřejností se začala šířit poměrně oblíbená značka BK – „barážový klub“. Značka se potvrdila i následující rok, jenže to už byla situace kritická. V roce 2012 se totiž extraligovou příslušnost uhájit nepodařilo a Mladá Boleslav sestoupila zpátky do první ligy. Jasným cílem celé organizace byl rychlý návrat zpět, navíc měl zelenobílým nahrát nový model baráže se čtyřmi týmy. Postup však o tři body nevyšel. Vrátit se však bruslařům podařilo na druhý pokus. V další sezoně společně s Olomoucí poslali do první ligy Chomutov s Kladnem a na jejich úkor oba týmy postoupily. Kdo čekal od boleslavských hráčů další baráž, hodně se mýlil. Mladá Boleslav předvedla celé republice, že v extralize není náhodou a v druhé nejúspěšnější sezoně v historii bruslaři postoupili do play-off! Po vítězném předkole sice „zelená šlechta“ podlehla ve čtvrtfinále pozdějšímu finalistovi z Třince, ale ve městě se stejně slavilo. To se však ještě nevědělo, že tato meta bude překonána. V loňském ročníku totiž Mladá Boleslav přešla přes čtvrtfinále a postoupila mezi čtyři nejlepší české týmy! V semifinále padla s největším favoritem a také pozdějším mistrem, Libercem.

Zelenobílá pohádka pokračuje, bruslaři vstoupili do nového ročníku extraligy opět velice dobře a po osmi kolech jsou na třetím místě extraligy! Klub, který měl existenční problémy nyní překvapuje celou zemi. Vydrží mu to?