Dlužíte? Nečekejte až si vás řešení najde samo!

Máte dluhy? A řešíte je? Pokud ne, nevadí. Řešení přijde samo od sebe, ovšem počítejte s tím, že líbit se vám nebude. Ať dlužíte komukoli, každý bude chtít svoje peníze zpátky. A věřte, že se bude hodně snažit. Žádný dluh vám prostě nikdo neodpustí. Je celkem jedno, zda dlužíte fyzické osobě, bance nebo nebankovní společnosti, hrát mrtvého brouka se rozhodně nevyplácí. Proto neházejte upomínky do koše a postavte se k problému čelem. Pořád máte možnost zachránit co se dá. Pokud vám už kvůli dluhům nezbývá v měsíčním rozpočtu pomalu ani na chleba s máslem, zkuste požádat o osobní bankrot. Zaplatíte pouze třetinu všech svých závazků a zbytek dluhů vám bude jednou provždy odpuštěn. Můžete začít znovu s čistým štítem. Jak na to?

 

Co je osobní bankrot

 

Osobní bankrot neboli oddlužení je pro předlužené osoby zpravidla jediným legálním způsobem, jak se oddlužit. Osobní bankrot se řídí insolvenčním zákonem a rozhoduje o něm soud. Oddlužit se můžete nejen jako fyzická osoba, ale je možné se zbavit také dluhů z podnikání. Podmínky pro oddlužení OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) jsou v podstatě stejné jako při oddlužení fyzických osob. V prvé řadě musíte být schopni věřitelům zaplatit: jednorázově třeba prodejem majetku a nebo ve splátkách. Splátkový kalendář je stanovený na dobu pěti let, po kterou je nutné uhradit minimálně 30 % z celkového objemu všech dluhů.

 

Oddlužení zastaví exekuci

 

Jestliže si půjčujete a nesplácíte, je jen otázkou času, kdy se za vašimi dveřmi objeví exekutor. Co naplat, do bytu ho pustit musíte. Když budete mít kliku a dá vám ještě šanci, sestaví splátkový kalendář. V opačném případě se dočkáte exekuce na plat, všechny bankovní účty a postupně může dojít i na váš movitý a nemovitý majetek. Pokud vás konečně tato situace probere z letargie a začnete jednat, zachráníte si střechu nad hlavou. Ovšem řešením není další půjčka, kterou byste exekuci vyplatili. Tím si nijak nepomůžete. Ideální je požádat o osobní bankrot. Jakmile soud přijme vaši žádost o oddlužení, exekuce se zastaví a nikdo z věřitelů na vás nemůže. Všechny strany musí vyčkat na rozhodnutí soudu, který stanoví způsob oddlužení. Navíc, osobní bankrot dokáže vyřešit vaše dluhy jednou provždy, 70 % závazků je vám odpuštěno. Naproti tomu exekuce, to je takové splácení bez konce. Zaplatit musíte nejen samotnou dlužnou částku, ale i úroky a celkové náklady exekučního řízení. A to není zrovna málo.

 

Čím dřív dluhy splatíte, tím více ušetříte

 

Ano je to tak. Z jedné vypůjčené tisícovky u nebankovní společnosti se můžou rázem stát desítky tisíc. Bohužel, některé finanční společnosti již dopředu s takovou klientelou počítají. Rovnou vám vyčíslí pohledávku a určí čas na její úhradu. Pokud ji ve stanoveném termínu neuhradíte, prodají vás nějaké vymahačské agentuře a nebo dají k soudu. Exekuční řízení je pak zahájeno jedna dvě. Nesplácením se každá vypůjčená částka rychle navyšuje o další sankce a úroky, což bývá hlavní příčinou dluhového kolotoče. Lidé si půjčují na splátky a tím pádem se stále víc a víc propadají ke dnu. Proto nikdy nedopusťte, aby vám dluhy přerostli přes hlavu a řešte je včas. Ochráníte tím sami sebe, své blízké a veškerý svůj majetek.