Boleslavská nemocnice začíná s jednodenní chirurgií

Klaudiánova nemocnice otevírá novou lůžkovou stanici – jednodenní chirurgii. Znamená to, že pacient je v jejím rámci odoperován v den, kdy nastoupí do nemocnice, a druhý den po kontrole odchází rovnou domů. „Vnímáme to jako krok, který chceme udělat pro své pacienty. Samozřejmě chápeme, že lidé chtějí být v nemocnici co nejkratší dobu. A jsou diagnózy, kde je to naštěstí možné,“ řekl při slavnostním otevření za účasti hejtmana Středočeského kraje Ing. Miloše Petery ředitel Klaudiánovy nemocnice MUDr. Luděk Kramář.

Předpokládá, že o novou službu bude na Boleslavsku velký zájem. „Počítáme i s tím, že do budoucna budeme chtít rozšířit možnost hospitalizace z pátku na sobotu, což by pro některé naše klienty mohlo být velmi vítané,“ doplnil.

Řešení formou jednodenní chirurgie není samozřejmě vhodné pro každého. „Zatím se budeme specializovat na několik diagnóz: křečové žíly, tříselnou a pupeční kýlu, hemeroidy a nekomplikované zákroky na žlučníku,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení Jaroslav Toušek, který koncept jednodenní chirurgie prosadil. Každému operačnímu zákroku také i nadále samozřejmě předchází vyšetření ve specializované ambulanci a nutnost předoperačních vyšetření. Vhodným pacientům, kteří o jednodenní chirurgii projeví zájem, pak bude odměnou opravdu minimální doba hospitalizace. „Předpokládáme, že do budoucna bude možné některé zákroky, kde nebude nutná celková anestezie, provádět i tak, že pacient půjde domů ten samý den. Zatím ale určitě chceme zachovat jednu noc v nemocnici, abychom měli pacienty kvůli možným komplikacím pod kontrolou,“ uvedl Toušek.

Pro potřeby jednodenní chirurgie Klaudiánova nemocnice zřídila zatím devět lůžek ve třetím patře chirurgického pavilonu. Všechna jsou nadstandardní, jeden pokoj je jednolůžkový (600 Kč/noc), zbylé dvoulůžkové (300 Kč/noc). Pořízen byl také nový ultrazvuk a na jednodenní chirurgii se bude specializovat nově přijatý lékař, který se jí věnuje dlouhodobě a má s ní zkušenosti. Všechny zákroky, kromě operací varixů, budou plně hrazeny ze zdravotního pojištění. U operací křečových žil bude pacient muset hradit speciální katetr, na jehož úhradu se pojištění nevztahuje. „Jsme rádi, že můžeme pacientům nabídnout zkrácení hospitalizace a nové metody k řešení jejich problémů. Předpokládáme, že toto vše dohromady spolu s pobytem v lepším prostředí přinese také lepší pooperační průběh a menší bolestivost ran,“ říká primář Toušek.

Zřízení jednodenní chirurgie vnímá boleslavská nemocnice jako jeden z důležitých kroků ve své snaze zlepšovat kvalitu zdravotní péče o pacienty.