Benátky nad Jizerou – oblíbené město filmařů na Mladoboleslavsku

Když zaslechnete zmínku o Mladé Boleslavi či o Mladoboleslavsku, jako první se vám určitě vybaví automobilka. Region však skrývá spoustu krásných a zajímavých míst. Své o tom vědí i filmaři, kteří si oblíbili jedno z Mladoboleslavských měst Benátky nad Jizerou.

Od filmové klasiky až po současné seriály

Prvním, kdo město jako pro film stvořené objevil, byl v roce 1971 režisér Juraj Herz. Natočil zde snímek Petrolejové lampy. Po něm přišel roku 1988 Dušan Klein se svým filmem Dobří holubi se vracejí. I Klein sám se do Benátek o 12 let později vrátil, aby tu natočil trilogii televizního filmu Český Robinson. V 90. letech ve městě začali natáčet snímek za snímkem a je tomu tak až do současnosti. Město poskytlo natáčecí prostory pro mnoho seriálů např. Rodáci, Vyprávěj nebo Svatby v Benátkách. K nejdůležitějším patří Rodinná pouta, která jsou prvním českým nekonečným seriálem.

V současné době můžete město vidět v seriálu TV Prima Ohnivý kuře. Nové epizody budou filmaři v Benátkách natáčet po celé léto.

Co natáčení městu přineslo?

Místní jsou již na časté natáčení zvyklí, přesto jim ale způsobuje menší či větší nepříjemnosti a různá omezení. Největší problém mají s parkováním, majitelé obchodů si zase stěžují na ušlý zisk v natáčecích dnech, kdy je pro veřejnost uzavřené celé náměstí.

Celkově je však seriál pro město přínosem. Za natáčecí dny získávají Benátky finanční odměnu a proudí sem noví návštěvníci, aby viděli místa, kde se odehrávají osudy jejich seriálových hrdinů.